Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ Πρέβεζας

Το Διεθνές Φεστιβάλ Πρέβεζας συνεχίζει την 36χρονη πορεία του και φέτος από τις 3 έως τις 8 Ιουλίου 2018 , με συμμετοχές ποιοτικών μουσικών σχημάτων από όλο τον κόσμο, σε μοναδικούς χώρους, όπως το Αρχαίο Ωδείο της Νικόπολης και το Κάστρο της Πρέβεζας δίπλα στη θάλασσα. 

Στα πλαίσιά του θα διεξαχθεί και ο 24οςΔιεθνής Διαγωνισμός Χορωδιακής Μουσικής καθώς και το 2ο Σεμινάριο Διεύθυνσης Χορωδίας. 

Δείτε παρακάτω το αναλυτικό πρόγραμμά του.

Πληροφορίες στη σελίδα του φεστιβάλ στο fb: https://www.facebook.com/InternationalChoralFestivalOfPreveza/

 

 

 

 

 

 

 

Thursday / Πέμπτη, 05.07.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STREET PERFORMANCES

OA

18.30 - 19.30

 

Female choir "Makeblijde"

Zele

Belgium

Filip Haentjens

 

 

 

"Ron Meitar" Choral Ensemble

Meitar

Israel

Shalom Ohayon

 

 

 

Mixed Choir Educatus of the Pedagogical University in Krakow

Krakow

Poland

Adam Korzeniowski

 

 

 

SKOWRONKI Girls’ Choir

Poznań

Poland

Alicja Szeluga

 

 

 

"Lyra" choir

Buzău

Romania

Ștefan Stănescu

 

 

 

Vocal ensemble “Res miranda“

Novi Sad

Serbia

Dunja Huzjan

 

 

 

Children´s Choir "Pro Musica – Magnόlia"

Michalovce

Slovakia

Viera Džoganova

 

 

 

Children's choir "Lastivka"

Kyiv

Ukraine

Oksana Ursatii

 

 

 

Misgav Vocal Ensemble

Misgav

Israel

Nadav Ziv

 

 

 

 

 

 

 

OIKIA ATHANASIADI / ΟΙΚΙΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ

M

19.30

 

1ST OFFICIAL MEETING / 1Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREVEZA CENTRE / ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

 

20.30

 

PARADE / ΠΑΡΕΛΑΣΗ (Meeting point / Σημείο συνάντησης: Androutsos sq. / Πλ. Ανδρούτσου)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OPEN GARDEN THEATRE / ΚΗΠΟΘΕΑΤΡΟ ΔΗΜΟΥ ΠΡΕΒΕΖΑΣ "ΓΙΑΝΝΗΣ ΡΙΣΤΣΟΣ"

M

21.30

 

OPENING CEREMONY / ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

 

 

 

 

 

 

Academic Choir of Primorska

Koper

Slovenia

Ambrož Čopi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friday / Παρασκευή, 06.07.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CULTURAL CENTER OF HOLY METROPOLIS OF PREVEZA / ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Ι.Μ ΝΙΚΟΠΟΛΕΩΣ & ΠΡΕΒΕΖΗΣ

 

10.30

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ E

 

 

 

 

13.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ C

 

 

 

 

18.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHURCH OF ST. KONSTANTINOS & ST. ELENI / ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΩΝ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ

 

12.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ A

 

 

 

 

18.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORIES / ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ A(CONTINUED) - B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STREET PERFORMANCES

OA

18.30 - 19.00

 

"Ron Meitar" – The Meitar Community Choir

Meitar

Israel

Shalom Ohayon

OA

19.30 - 21.00

 

Female Choir "Trimontium"

Plovdiv

Bulgaria

Vanya Atanasova

 

 

 

Coro Universidad Autónoma de Bucaramanga (UNAB)

Bucaramanga

Colombia

Rafael Ángel Suescún Mariño

 

 

 

Χορωδία "Εμμέλεια"

Λεμεσός

Cyprus

Ελένη Κυπριανού

 

 

 

Παιδική Χορωδία εκπαιδευτηρίου "ΕλληνοΑγγλική Αγωγή"

Μαρούσι

Greece

Γεώργιος Σιτώτης, Ελευθερία Βούλγαρη

 

 

 

The Alexander Petrosyan National Technical University Chamber Choir

Kharkiv

Ukraine

Maxim Sidorov, Ruslana Sidorova

 

 

 

Dnipro Choir of the Taras Shevchenko National University of Kyiv

Kyiv

Ukraine

Iryna Dusheiko

 

 

 

Misgav Vocal Ensemble

Misgav

Israel

Nadav Ziv

 

 

 

 

 

 

 

CHURCH OF ST. KONSTANTINOS & ST. ELENI / ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓΙΩΝ ΚΩΝ/ΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ

 

20.00

 

CONCERT OF SACRED MUSIC / ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHURCH OF ST. CHARALAMBOS / Ι. Ν. ΑΓΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ

 

21.00

 

CONCERT OF SACRED MUSIC / ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIMENIKO TAMEIO / ΠΛ. ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ

 

22.00

 

FREE CONCERT / ΚΟΝΣΕΡΤΟ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREVEZA PORT / ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ)

 

22.00

 

FREE CONCERT / ΚΟΝΣΕΡΤΟ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday / Σάββατο, 07.07.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CULTURAL CENTER OF HOLY METROPOLIS OF PREVEZA / ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Ι.Μ ΝΙΚΟΠΟΛΕΩΣ & ΠΡΕΒΕΖΗΣ

 

10.30

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ F (CONTINUED)

 

 

 

 

13.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ D

 

 

 

 

18.00

 

CHORAL COMPETITION /ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CATEGORY / ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ F(CONTINUED)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STREET PERFORMANCES

OA

19.30 - 21.00

 

Český Krumlov Choir "MEDVÍĎATA"

Český Krumlov

Czech Republic

Lukáš Holec

 

 

 

Chamber Choir Helü

Tartu

Estonia

Küllike Joosing

 

 

 

Bulgarian Voices

Berlin

Germany

Boryana Velichkova - Murati

 

 

 

Χορωδιακό Εργαστήρι Δήμου Αλεξάνδρειας "Αλεξανδρινές Φωνές"

Αλεξάνδρεια

Greece

Ελένη Θεοδωρίδου

 

 

 

Mecsek Kórus

Pécs

Hungary

Sándor Balatoni

 

 

 

"Partners in Praise" Girls Choir

Minneapolis, MN

USA

Julia Fahey

 

 

 

 

 

 

 

CHURCH OF HOLY MOTHER (OUTDOOR)/ΠΡΟΑΥΛΙΟ Ι. Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ

 

21.00

 

FREE CONCERT / ΚΟΝΣΕΡΤΟ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIMENIKO TAMEIO / ΠΛ. ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ

 

22.00

 

FREE CONCERT / ΚΟΝΣΕΡΤΟ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREVEZA PORT / ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (ΠΛΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ)

 

22.00

 

FREE CONCERT / ΚΟΝΣΕΡΤΟ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(The place will be announced)

P

23.30

 

Party of all choirs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sunday / Κυριακή, 08.07.2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ODIUM OF ANCIENT NIKOPOLIS / ΑΡΧΑΙΟ ΩΔΕΙΟ ΝΙΚΟΠΟΛΕΩΣ

 

21.30

 

Closing Ceremony / Τελετή λήξης