Νομάρχες Άρτας

Νομάρχες Άρτας


Τιμολέων Τσαγκαράκης (21 Μαρτίου 1882), Στασινόπουλος (1883), Νικ. Τσέλιος (1885), Κωνσταντίνος Καιροφύλλας (1885. Λόγιος, διανοητής), Μαμούρης (24 Ιουνίου 1886), Καλοστύπης (1896; 1910;), Κωνσταντίνος Καιροφύλλας (191…., ήταν και πριν, το 1985), Γ. Μαραγκόπουλος (192….).

 

Μετετέθη εν Άρτη την 23/11/1920(;) ο Κώστας Καρυωτάκης. ΦΕΚ: Ν. 26/12/1920 και ΦΕΚ (41/18.2.1921). Υπηρέτησε ως νομαρχών. Μετετέθη εις Κυκλάδες (Σύρα): ΦΕΚ. 209/9.9.1921.
Θ. Ματζουράνης (Οκτώβριος 1920), Δ. Κρανιώτης (Νοέμβριος 1920(;) και 29 Φεβρουαρίου 1921), Γ. Μαραγκόπουλος (φιλόσοφος, διανοητής. 1 Μαρτίου 1921 και 31 Φεβρουαρίου 1921), Αλέξανδρος Μέρος (1 Ιανουαρίου 1922. Δημοσιογράφος από το Βόλο), Παπαδάμ (Σύρος την καταγωγή; Τί επώνυμο; 1926…), Ιάσων Σουριανός (πολεοδόμος, καθηγητής. Φεβρουάριος 1929 και Αύγουστος 1929), Δημήτρης Βεξανής (βυζαντινολόγος, καθηγητής Πανεπιστημίου των Αθηνών. Μεγάλη μορφή. Σεπτέμβριος 1929 και Μάιος 1931(;)), Αυγουστίνος Πασσάδης (Αύγουστος. Ιούνιος 1931 και 20/8/1932. Πάνω - κάτω οι ημερομηνίες).

 

Διονύσιος Σερπάνος (από Αμφιλοχία. Νομικός), Δημοσθένης Μπριστογιάννης (23/8/1932 και 4/2/1933), Χρήστος Κατριβάνος (6/2/1933 και (;), Νικ. Δικαιάκος, Πέτρος Μεταξάς (8/10/1934 και 10/11/1936), Παναγιώτης Βασιλάκης (συνταγματάρχης Χωροφυλακής. 13/11/1936 και 1943), Ιωάννης Καυκάλας (φαίνεται το 1943. Κάπου στη μέση της περιόδου… Χάνονται τα ονόματα. Κατοχή). Νικ. Ματθαίος (Νοέμβριος 1943), Ιωάννης Μάργαρης (αρχές του 1945), Ιωάννης Πιέρρης (Ιούνιος 1945 και 31/12/1945(;). Κέρκυρα), Αριστ. Μπακαμήτσος (Αγρίνιο – Αμφιλοχία. Ιανουάριος 1946 και Μάιος 1946), Μύρων Πολυχρονάκης (φαίνεται για λίγο,  Απρίλιος 1946), Μάρκος Πανέτας (ιατρός από Αμφιλοχία. Εδώ στην Άρτα πήγε γυμνάσιο. Άριστος μαθητής. Άριστος σε όλα. Παραιτήθηκε στις 20 Νοεμβρίου του 1946. Πρώτος μαθητής).

 

Διονύσιος Κόπανος (δικηγόρος. Ο αστερίσκος. Φεβρουάριος 1945). Νίκος Σκυλακάκης (ταξίαρχος Πυροβολικού. Δεκέμβριος 1946 και Μάιος 1947). Διονύσιος Κόπανος (τον διαβάσαμε πιο πάνω. Λίγο, Φεβρουάριος 1945. Ιούνιος 1997… Φαίνεται γραμμένος και τον Ιούνιο του 1949), Ανδρέας Ευσταθίου (Ιούλιος 1949), Νίκος Μακρής, Κώστας Συρεπίσιος, Χαράλαμπος Τζόβας (δικηγόρος), Στ. Σταματιάδης, Χρ. Δέπας, Δημήτρης Σισμανίδης, Κοσμάς Αντωνόπουλος, Αθανάσιος Ροντήρης, Οικονομάκος, Μυλωνόπουλος, Ηλιόπουλος, Ζάχος Τζουγκαράκης (Απρίλιος 1976), Κωνσταντίνος Γκλέτσος, Στάθης Ανδρουτσόπουλος, Ευάγγελος Ζαμπριάνος.

 

Αγαθή Γιάπρου/Αλεξάνδρου (δικηγόρος από Γιάννενα. Από 15 Ιουνίου 1991 και 10 Απριλίου 1992), Παναγιώτης Παπαδόπουλος (διδάσκαλος. 15 Απριλίου 1992 και 15 Απριλίου 1993), Ελευθέριος Ντούλας (νομικός του ΕΟΜΜΕΧ, 8 Μαΐου 1993 και Οκτώβριος 1993), Σπύρος Τυροδήμος (από Πάτρα. Οκτώβριος 1993 και Νοέμβριος 1994), Χρήστος Παπαγεωργίου* (πρώην εκλεγμένος δήμαρχος Αρταίων το 1983 και το 1986. Καθηγητής Φυσικής. Από 15 Νοεμβρίου 1994 και 12 Οκτωβρίου 1998), Λάμπρος Ρίζος* (νομικός, πρόεδρος της Αναγέννησης, 20 Δεκεμβρίου 1998 και 31 Δεκεμβρίου 2006), Γεώργιος Παπαβασιλείου* (γεωπόνος - γεωτέχνης. 1 Ιανουαρίου 2007 και 2009).

 

Οκτώβριος 2010: «Καλλικράτης». Ο εκλεγμένος αντιπεριφερειάρχης Κώστας Στ. Παππάς* (πολιτικός μηχανικός) πηγαίνοντας με τη μηχανή του για την εορτή του Αγίου Χαραλάμπους, πολιούχου της Πρέβεζας, την 1η Φεβρουαρίου 2011, παρασύρεται από βαρύ τροχοφόρο… συγκλονίζοντας, βυθίζοντας σε βαρύτατο πένθος οικείους, φίλους, όλου. Νέος αντιπεριφερειάρχης αναλαμβάνει ο 2ος εκλεγμένος και γείτονας (δίπλα τα πατρικά τους σπίτια στην ενορία του Αγίου Νικολάου), του αδικοχαμένου Κώστα Παππά, ο Βασίλης Γεωργ. Ψαθάς*.

 

Εξήγηση: Με αστερίσκο είναι οι πέντε Αρτινοί λαοφιλείς εκλεγμένοι νομάρχες - αντιπεριφερειάρχες.